Dunlop Tire Trailmax Front 120/90-B17 64S TT (651048)
  • Dunlop Tire Trailmax Front 120/90-B17 64S TT (651048)vehicle specific
  • Picture of Dunlop Tire Trailmax Front 120/90-B17 64S TT (651048)
Add to Basket Wishlist
Check for fitment
Or select by make, year, model
×
Seen it cheaper elsewhere?
Our Price Promise
Seen this item cheaper on another website? Let us try and match it!
Your email:
Where did you see it?
Anything else to add?
Please note:
  1. The item must be identical to the one on our website listing and must show as being available.
  2. Price match applies to items sourced from authorised UK retailers only, not private sellers.
  4. ARH Custom reserve the right to price match only one of each item per customer.
  5. ARH Custom reserve the right to withdraw the price match policy at any time.
×
Estimated shipping date between 18 May and 21 May.
Usually ships in 3-6 business days
All orders are shipped out of our UK premises. Estimated shipping date between 18 May and 21 May.
About Shipping Costs
Shipping Cost
Trailmax
  • Adventure amp; Trail
  • The essential tyre for single cylinder and mid-size twin cylinder trail bikes
  • Aggressive, high-contact, directional semi-lug tread pattern
  • Multiple edges are well suited for off-road use and even find grip on difficult rocky terrain
  • Relatively high land/sea ratio and rugged compound give good on-road grip and long tread life
  • Extensive fitment list covers a variety of 19" and 21" front, and 17" and 18" rear tyre sizes
Specifications +
ASPECT RATIO: 90
Style: Adventure
POSITION: Rear
Tread Pattern/Model: Trailmax
Market Segment: Dual Sport
Product Name: Tire
SECTION WIDTH: 120
LOAD/SPEED INDEX: 64S
RIM DIAMETER: 17
Units: Each
CONSTRUCTION: - (Bias)
TUBE TYPE: Tube Type
Tire Size: 120/90-17
Part numbers +
Fitment +
    HONDA
  • NX 650 Dominator: 1988-2000
  • SLR 650: 1997-1998
  • XL 250 R: 1982-1988
  • XL 600 V Transalp: 1987-1993, 1997-2000
  • XL 650 V Transalp: 2000-2007